Miloslav Ransdorf

Kam až dojde fašistická junta v Kyjevě?

                Dramatický vývoj na Ukrajině pokračuje. Z Kyjeva zazněl hlas, že lidé v Domě odborů si prý zapálili budovu sami. Julija Tymošenko, která by prezidentské volby asi prohrála, má na střetech zájem. Poděkovala těm, kteří v Oděse (podle ní) bránili nezávislost Ukrajiny a postarali se o zajištění správních budov. To, že jsou mrtví, je podle ní vina diverzantů.  Z hlavního města přišla tvrzení, že za oděskou tragédií stojí ruská FSB. Prý bylo v budově 10 Rusů a 5 lidí z Podněstěrské oblasti. Podle některých informací byl před útokem na Dům odborů v Oděse Andrej Parubij (šéf rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny), který mj. předal radikálům neprůstřelné vesty. Pro připomínku čtenářů Andrej Parubij byl ten, který velel odstřelovačům, kteří byli na střeše konzervatoře při krvavých událostech v Kyjevě na Majdanu.

                  SBU (Služba bezopeki Ukrajiny- ukrajinská bezpečnostní služba) odvezla aktivisty Pravého sektoru z místa činu tak, aby se s nimi občané nemohli střetnout. Prezident Turčynov mlžil a obecně mluvil o hrdinech, kteří zahynuli v rámci srážek v Oděse.

                Radikálové sice dělali potíže hasičům i vyšetřovatelům, ale prokuratura už zahájila vyšetřování na místě. Prokuratura mluví už o 46 obětech a tvrdí, že v Domě odborů nebyly vůbec žádné zbraně. Existuje kompletní obrazová dokumentace, jak radikálové napadali a mučili lidi, kteří unikli z budovy. Na východě země posílila oděská tragédie vůli k odporu vůči kyjevské vládě. V Moskvě u ukrajinského velvyslanectví lidé kladli květiny a přinášeli svíčky, stejně tak v Irkutsku, kde žije hodně lidí ukrajinského původu.  

                Střelba zní v Kramatorsku, kam pronikají oddíly ukrajinské armády, ale správní centrum ještě není pod jejich kontrolou. Nemocnice v Kramatorsku je plně obsazená (následkem srážek u Andrejevky) a nemá už žádné volné kapacity. Ostřelovači před nedávným časem zabili dva civilisty. Raněných už je prý 40, během dne počet vzrostl o 10.

                Napjatá je situace v Slavjansku, kde probíhají boje, stejně jako v Mariupolu. V Doněcku přívrženci Doněcké lidové republiky obsadili sídlo Služby bezopeki Ukrajiny, dav se rovněž pokusil obsadit dům oligarchy Taruty, kterého Turčynov jmenoval do funkce gubernátora. Spoluprezident  nedávno vyhlášené Doněcké lidové republiky Sergej Pušilin vyjádřil odhodlání obránců vydržet až do poslední kapky krve, Oděsa přesvědčila mnohé.

                Oděské události odsoudil představitel Krymu Sergej Aksjonov. Řekl, že jemu a jeho kolegům Kyjev vyčítal, že jsou separatisté a teroristé. Aksjonov nyní klade otázku, zda separatisty a teroristy nejsou spíše lidé Turčynova a Jaceňuka.

                Oděsa změnila pohled na krymské události i v očích veřejnosti na Ukrajině.  V Luhansku je vojenský stav, k městu se údajně přisunuje válečná technika ukrajinské armády. Potvrzeno to ale zatím není. Střelba u Konstantinovky poblíž Doněcka potvrzena ovšem je.  

                Sergej Lavrov (ministr zahraničí RF) mluvil se státním tajemníkem USA Kerrym a vyjádřil přesvědčení, že uklidnění situace je možné, pokud USA využije svůj vliv na kyjevskou vládu.

               Nás se konflikt začíná týkat přímo, protože na dnešním jednání ve Varšavě mezi zástupci Ruské federace, Ukrajiny a EU ukrajinská strana sdělila, že nemůže garantovat využití zásobníků pro dodávky plynu do zemí Evropské unie a tranzit plynu. Informoval o tom ministr energetiky Ruské federace Aleksandr Novak. Podle něj budou podniknuty všechny možné kroky ve spolupráci s EU, aby se dodávky zajistily.

                EU vyzývá k nezávislému vyšetření oděských událostí. Snad ještě není pozdě a občanskou válku bude možné odvrátit.

 

3. 5. 2014

comments powered by Disqus