A jde do tuhého
Evropskou veřejnost šokují události na východě Ukrajiny. Novináři hledají na mapě jména Slavjansk, Kramatorsk a další města. V Charkově proběhla v době návštěvy švédského ministra zahraničí Carla Bildta dvojí demonstrace. Asi dvacet tisíc lidí skandovalo heslo referendum Rossija, těch dvacet tisíc lidí šlo městem a demostrovalo proti kyjevské vládě. Z druhé strany tam bylo tři sta lidí, kteří dávali najevo věrnost vládě Arnije Jaceňuka. Bildt nemluvil s těmi prvními, kterých bylo dvacet tisíc, ale jen s těmi druhými, i když jich bylo nepoměrně méně, a vyslovil se proti separatismu.
V Charkově byli policisté v pohotovosti, ale k zásahu nedošlo. Zato v Slavjansku a Kramatorsku a silnici Charkov-Rostov ano. Šéf ukrajinského ministra vnitra Arsen Avakov dal pokyn k použití síly. Informace Avakova a místní domobrany se liší. Jak pokud jde o viníka krveprolití, tak i pokud jde o počty mrtvých a raněných v Slavjansku. Lidé z domobrany, ale i novináři zdůrazňují, že zasahující silové struktury byly složeny vesměs z lidí ze západu Ukrajiny a že se na místě objevily osoby z Pravého sektoru. Trvají blokády úředních budov a starostka stotisícového města Slavjansk Nella Štěpa odjela z města.
Na prvním kanále ruské televize v neděli proběhla diskuse, ve které zaznělo, že mezi oběma zeměmi musí být udržen přátelský vztah. Ale máme tu ještě jednoho hráče, který má naopak zájem o vzájemné odcizení Rusů a Ukrajinců- Američany. Do Kyjeva inkognito přiletěl ředitel CIA Brennan a hovořil s ukrajinskými činiteli. Šlo patrně o "čištění" východní Ukrajiny.
V této situaci bude důležitá reakce prezidenta Vladimíra Putina. 17. dubna ve 12 hodin místního času se ho budou moci živě zeptat občané Ruské federace. Uvidíme.
14.4.2014
comments powered by Disqus